BLoG BeYi - Anasayfa

BLoG BeYi Takip Butonu

Son Durum

Aktif Kişiler .

Kişisel Blog Anlayışı

17 Ocak 2018 Çarşamba | 22 Yorum ≈
Blog dediğimizde çoğumuzun aklına ilk kişisel blog gelir. Kişisel blog dediğimizdeyse içerisinde dilediğimiz konudan bahsedebileceğimiz geniş bir web sayfası aklımıza gelir. Yani kısaca gündelik hayatımızda olan olaylardan tutun, hayal gücümüze kadar her türde yazıyı diğer okurlara paylaştığımız ve onlarla sohbet ettiğimiz bir sayfadır.
Kişisel Blog Anlayışı
Günümüzde herkes kişisel bloğa sahip olabilir. Bu imkanlar önceleri çok zor şartlarda bizlere sunuluyordu. Alan adını almak, hosting bulmak, tasarımını yaptırmak ve nasıl yayın paylaşılacağını bilmeden başlamak çok zordu. Şimdilerde ise bu engeller çoktan kalktı. Artık herkes blog sahibi olabiliyor.

Şimdi gelelim kişisel blog olmadan, kişisel blogların önünü kapatan blog yazarlarına...

Günümüzde blog açmak kolaylaştığı için her önüne gelen blog açıyor ve oradan buradan konu bulup yazmaya başlıyor... Blog yazmak öyle bodozlama bir yere girmek değildir. Blog yazmadan önce mutlaka yapılması gereken önemli kriterler vardır. Ama tabi bunları bilmediğimiz için çoğu yerde takılıp kalıyoruz.

Geçenlerde bloglarda dolaşırken birçok blogda fark ettiğim bir şeyi sizlere söylemek istiyorum. Kişisel blog olmadan kişisel blog tagını kullanan bloglardan bahsediyorum. Bilemiyorum belki sizlerinde dikkatini çekmiş böyle bloglar vardır. Bu blog kod paylaşan ve çeşitli widgetlerin olduğu Blogger ve Wordpress hakkında bilgiler veren bir yazarın bloğunu ziyaret ettim. Blog içerik açısından çok çok iyi ve çok basit bir anlatımı var. Anlattıklarını anlamamak mümkün değil. Bu konuda bakınca çok iyi bir blog yazarı olduğunu görüyoruz. Fakat meta tagının olduğu yeri görünce beni fazlasıyla üzdü. Tagında şunlara yer vermiş; blog, kişisel, kişsel blog, kisisel, kisisel blog, blog kodları, widgetler, kodlar, tasarım bloğu.... bu gibi tagları eklemiş.

Şimdi bana bu bloğun kişisel blogla ne alakası var onu söyleyin? Evet bilgileri çok güzel anlatmış bu konuda hakkını yememek lazım ama biz kişisel bloglar bu gibi blogların kişisel blog kategorisine girmesini istemeyiz. Zaten bana göre bu bloglar kişisel blog kategorisinde değil.

Madem böyle bir blog açıyorsun neden kişisel blog sıralamasına giriyorsun. Senin bloğundaki konuların kişisel blogla alakası yok. Şimdi belki bana karşı çıkanlar olacak ama buna ben kesinlikle karşıyım arkadaş!

Peki sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Sadece kişisel blog için geçerli değil. Bloğunda kullanmaması gereken tagları kullanan bloglar hakkında neler söylersiniz ?

BLoG BeYi
    Yorum Yap (22)
BLoG BeYi Bu Paylaşım Tarafından Yazılmıştır.
Yazar Hakkında:
365 Gün Bitti :)
# # # #

22 Yorum Var Yorum Yap

avatar

Bence de haklısınız . Yazdığımız yazılara göre etiket kullanmak gerek . Böylece insanlar internette ararken de doğru sonuçlara ulaşır . Ne desek ne yazsak bu insanlar değişmeyecek ne yazık ki ... En iyisimi güzel yazılar yazmaya devam . Mutlu akşamlar . 🙋🏼

avatar

Hiç şaşırmıyorum hiç bir şeye şaşırmıyorum.
Biz neye riayet ettik ki buna da edelim?

avatar

Şimdi kişisel blog diye Google'da bir arama yaptım. İlk sırada yer alanlar bayağı eski bloglar. Zamanla sizin bloğunuz da sıralamaya girecektir.
Kişisel blog çok tartışmalı bir kategori sanırım. Bu konuda şikayet eden çok yazıyla karşılaştım.
Ben bloğumu hangi kategoride tanımlayacağımı bilmediğim için burayı hep es geçtim.

avatar

Yorum yok haklısınız ama ikiye ayırmalı 1. Yeni açıp bilgisi olmayan bloggerlar 2. Tecrübe edinmiş bloggerlar ...

avatar

Blogların kategorilere ayrılması konusunda hep kararsız kaldım.Sosyal Medya Kafe'de çok yazarlı blog olarak farklı farklı konulara tecrübelerimiz doğrultusunda yer veriyoruz.Kendi bloğumuzun kategorisini bile net belirlemiş değilim.Yaşam blogu dedim en son öyle kaldı :))En emin olduğum bir şey var ki kişisel blog değiliz.:D Blog yazarları olarak belli bir kategoriye sadık kalarak ilerlemeleri daha etik olur tabii.Bir de şu yönden bakıyorum hangi okurumuz kişisel blog diye arar ?
Bugüne kadar hiç kişisel blog olarak arama yapmadım.Genellikle merak ettiğim veya araştırdığım konu ile ilgili aramaları daha çok yapıyorum.Kişisel blog aramasına baktım az önce Trends'de hiç bir arama istatistiği yok :H o yüzden çok takılacak bir durum yok gibi.

avatar

aynen yazılan içeriğe göre tag /etiket kullanmak gerekir..bunun dışındakiler ise çok garip bi durum ve biraz da aldatmaca içeriyor..diyelim ki google,da "kişisel blog" vb gibi içerikle ilgili arama yapmak istediniz ve buldunuz ama karşınıza hiç alakası olmayan içerikler çıkıyor,işte bu durum içeriklere konuyla alakası olmayan tag/etiketlerin eklenmesinden dolayı oluyor..şahsen ben bu şekilde çok karşılaştım ve karşıma hiç alakası olmayan içerikler çıkıyor bu şekilde..tabii çok can sıkıcı bi durum..

avatar

Her şey yazmak isteyince belli kategoriye sokmamak için kişisel blog demek daha uygun oluyor. Kişisel blogun bende ilk bıraktığı anlam sizin de söylediğiniz gibi ama blog sayfaları yazarlarının inisiyatifinde olduğu için kararlarına saygı duymak gerekiyor ancak..Bu yazınızı önemli bulduğum için bu hafta ajandaya ekliyorum. Elinize sağlık

avatar

Merhaba yorumun için teşekkür ederim. Maalesef her konuda ben önde olmak istiyorum diyen insanlarla dolu heryer. :T

avatar

Haklısınız. Bu gibi şeylerde blog yazarlarını uyarmak lazım ama dinlerlermi bilinmez. Yorumun için teşekkür ederim. :T

avatar

Tek benim için geçerli değil ama diğer blog yazarları içinde geçerli. Mesela bir makyaj bloğunda sadece kişisel bakım ve buna benzer ürün paylaşımı yapılır. Kalkıp kodlamadan bahsederse blog sıralamasında sıkıntı yaşatır. Yorumun için teşekkür ederim. :T

avatar

Haklısınız. Bu sayede yeni bloggerları keşfedip destek olabiliriz. Tecrübe edinen bloglardan da tecrübe kazanabiliriz. Yorumun için teşekkür ederim:T

avatar

Haklısınız ama ben sadece kişisel blog üzerinden örnek verdim. Diğer bloglarda da kullanılan taglar içinde geçerli. Mesela bayağı ilerlemiş bir blog düşünün ve bu blog kodlama veya webtasarımı hakkında yayınlar paylaşıyor. Paylaştığı yayınlar çok kısa sürede index alıyor. Daha sonra blog tanıtımı yapmaya başlıyor ve bir anda format değişiyor. Bu durumda diğer blog tanıtımı yapan blogları ve yayınları en arka plana atıyor. Bu blog format değiştiği için taglarında hala kodlama webtasarımı gibi taglarla devam ediyor. Burada hem kodlama paylaşan blogları hemde blog tanıtan blogların önünü kapatıyor. Bilemiyorum anlatabildimmi ama gece boyu yoldaydım. Kafam kazan gibi resmen, birde bayağı uykusuzluk var. Yorumun için teşekkür ederim:T

avatar

Kesinlikle kardeşim işte bende bu durumdan rahatsız oluyorum. Sen benden daha net bir şekilde anlatmışsın. Yorumun için Teşekkür ederim:T

avatar

Merhaba ajandaya bende uyeyim ama eski blog adresim duruyor hala. Takip ediyorum orayida. Çok fazla bloğu oradan keşfettim. Tabi sizin sayenizde. Teşekkür ederim :T

avatar

Bence kişisel blog anlayışının kapsamı kişiden kişiye göre değişebiliyor. Benim blogumun kişisel blog olduğunu düşünmüyorum mesela. Çünkü ben bireysel yaşantımla ilgili herhangi bir bilgi vermiyorum. İnsanlara çeşitli konularda bildiklerimi anlatmaya çalıştığım bir alan.

Ama hem benim yaptığımı, hem de kendi yaşantısıyla ilgili bilgiler paylaşan arkadaşlar var. Onlarınki kişisel blog kategorisine girebilir.

Ayrıca sitenizin temasını çok beğendim. Sade temalar beni çok cezbetmeye başladı :)

avatar

Yorumunuz için teşekkür ederim :T Ayrıca blog tasarımımı beğenmenize sevindim :) Ziyaretinize geleceğim. ;)

avatar

Şu yazı beni çok motive etti, "Teknoloji blogları da blogdur!" diye bağırmak istiyorum.

avatar

Gerçi konuyla alakasız ama :D

avatar

Ben kişisel blog olduğum için 😂hiç bu konulara girmiyim. Valla havadan sudan konuşuyorum. Etiketi genelde konuya göre yaparım. Konuda çok etiket kullanmıcaksam da kişisel blog yazar geçerim. Aman ya daha damlamadan akmaya mı çalışcaz. Bir bardak dolsun hele de sonra devamına bakarız

avatar

Sorun değil :) Güzel slogan olmuş ama :D

avatar

Yorumun için teşekkür ederim. Bende buraya değindim işte :T Kişisel blog olmadan kişisel blog tagı ekliyorlar. Biz kişisel blogların önünü kapatıyorlar. Ama yapacak birşey yok. Hiç anlamadılar ve anlamıyorlar.

avatar

Takibe aldım seni :) Hoş geldin tekrar :)

Lütfen Link Bırakmayın!